Imieniny Maryi Panny

Data publikacji: wtorek, 12-09-2023

Imieniny Maryi Panny

12 września w Kościele katolickim to wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Ten dzień jest bardzo ściśle związany z Naszą Ojczyzną.

W dzisiejszej Godzinie Czytań (jedna z godzin brewiarzowych) wyczytamy następuijące słowa świętego Bernarda:


"<<A Dziewicy - mówi Ewangelista - było na imię Maryja>>. Pomówmy więc nieco i o tym imieniu, które jak wyjaśniają, znaczy "Gwiazda morza" i w sposób nadzwyczaj właściwy odnosi się do Dziewiczej Matki. Jest Ona bowiem jak najsłuszniej porównywana z gwiazdą, ponieważ jak gwiazda wysyła swój świetlisty promień, nie ponosząc przy tym żadnej straty, tak Dziewica bez osobistego uszczerbku wydaje na świat Syna. I podobnie jak promień nie pomniejsza blasku gwiazdy, tak Syn nie zagraża czystości Dziewicy. Zupełnie tak samo owa Gwiazda, która "wyszła z Jakuba", jest doskonała, jej świetlisty promień oświeca cały świat, jej blask napełnia światłem wyżyny nieba, przenika krainę umarłych, przechodząc również przez cały obszar ziemi; swoim ciepłem i mocą krzepi bardziej dusze niż ciała i wypala występki. Owa Gwiazda - jak mówię - wspaniała i niezwykle jasna jest z pożytkiem dla wszystkich umieszczona wysoko nad tym wielkim i przestronnym morzem świata i lśni zasługami oraz świeci przykładem."

Kult nie tylko samej Maryi, ale właśnie w sposób szczególny Jej imienia, był już w Kościele starożytnym, czego przykładem jest choćby św. Piotr Chryzolog z V wieku, chociaż na przestrzeni wieków Maryja otrzymywała różna przydomki (wystarczy spojrzeć na litanię loretańską). Wyraźne obchody tego dnia widoczne były w XVI-wiecznej Hiszpanii, jednak to za sprawą Polaka, Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwa w bitwie pod Wiedniem, Papież Innocenty XI rozszerzył to święto na cały Kościół.

Niech imię Przeczystej Dziewicy pobudzi nas do głębszego jej umiłowania!