Administratorem Pani/Pana danych osobowych podanych w formularzu jest Fundacja Ludzka Sprawa z siedzibą we Wrocławiu (kod pocztowy 54-515), ul. Gdacjusza 36 zarejestrowana w rejestrze stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000552926, NIP 894 306 13 67 REGON 361280907. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu rejestracji i obsługi konta użytkownika w Serwisie, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Pani/Panu uprawnieniach, znajduje się w Polityce prywatności.


Najczęściej zadawane pytania

Jak się modlić nowenną pompejańską?

Jeśli nigdy nie modliłeś się tą modlitwą, nie martw się! Przygotowaliśmy czytelną Instrukcję nowenny pompejańskiej!


Nie odmówiłem części różańca w danym dniu, co robić?

Jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego przed północą, na przykład na zegarze wybiła 12:00, a zostały nam trzy „dziesiątki”, wówczas nie ma problemu, możemy dokończyć różaniec i nowenna zachowa ciągłość.

Jeśli jednak danego dnia nie modliliśmy się którąś częścią i przypomnieliśmy sobie o tym w dniu kolejnym, wtedy nowenna została przerwana. Jednakże zachęcamy do dalszego modlitewnego wsparcia Naszej Ojczyzny, gdyż modlitwa nie ginie, zawsze trafia do Boga. Można również przerwać nowennę i zacząć od początku.

Pamiętajmy jednak, aby nie odkładać wszystkiego do późnych godzin, rozważanie wymaga skupienia, różaniec nie powinien być „odmawiany”, lecz powinniśmy się nim modlić w skupieniu.


Czy można modlić się czterema tajemnicami?

Jak najbardziej, można modlić się dodatkową tajemnicą. Liczba trzech związana jest z uwarunkowaniami historycznymi nowenny pompejańskiej.


Gdzie należy się modlić?

Chociaż Boga można chwalić wszędzie i o każdej porze, to jednak dla lepszego skupienia i zachęcamy do czynienia tego w naszych codziennych miejscach modlitwy – zarówno w kościołach, w których znajduje się żywy Bóg, pod postacią chleba, zamknięty w tabernakulach, jak i w domowych kapliczkach. Zachęcamy również do pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych, aby jeszcze silniej odczuć więź z Matką Bożą. Dobrą inicjatywą jest modlitwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w kaplicach wiecznej adoracji, których w Polsce mamy coraz więcej.

Nowenna jest także dobrym sposobem na uświęcenie swojej codzienności. Modlitwa w różnych miejscach związanych z naszym dniem powszednim – w pracy, szkole, w kolejce do lekarza, może się jawić jako świadectwo dla innych, jak również sprawi, że te przestrzenie zdobędą nowy wymiar – „czy jecie czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie!” (1Kor 10,31).


Czy modląc się nowenną, trzeba zmówić trzy części różańca „pod rząd”?

Nie, nowennę można podzielić na różne momenty w ciągu dnia, dzięki czemu łatwiej będzie wówczas znaleźć czas, nie będzie ona nużąca, oraz – podobnie jak liturgia godzin – stać się może duchowym zegarem dnia.


Czy nowenna ogranicza się wyłącznie do treści z instrukcji?

Chociaż zasadniczo treść naszej instrukcji jest kompletna, to warto, aby nowennie towarzyszyły także inne praktyki, takie jak ofiarowanie mszy w intencji Polski, uczestnictwo w okolicznościowych nabożeństwach, powzięcie jakiegoś wyrzeczenia, pielgrzymowanie, czy sięgnięcie po lekturę duchową oraz prasę katolicką. Możemy również modlić się w dodatkowych intencjach innymi formami modlitwy, gdyż nasza nowenna pompejańska ma jedną i konkretnie określoną – za Polskę.


Czy zapisy są po to, aby podzielić nowennę na poszczególne osoby?

Nie, każda zapisana osoba podejmuje nowennę indywidualnie, nie można nowenny dzielić między sobą – jest jedna dla osoby, podobnie jak jest jedna intencja i musi być ciągłość. Zapisy służą nam w celach statystycznych, a także po to, by móc się z Państwem skontaktować i wysyłać nasz newsletter.


Co jeśli nie mam czasu na nowennę, ale chciałbym w jakiś sposób dołączyć do inicjatywy?

Jeśli obawiasz się podjąć nowennę za Ojczyznę, zachęcamy Cię, byś włączył się częściowo poprzez poniższe modlitwy:

  • Trzy różańce to za dużo? Spróbuj chociaż jeden!
  • Od ponad stu lat tytuł Maryi, Królowej Polski jest częścią litanii loretańskiej, zachęcamy do jej odmówienia!
  • A może w krótkiej przerwie chociaż Pod Twoją obronę?
  • Możesz także zamówić Mszę Świętą w intencji Ojczyzny!
  • Jakże wielu jest świętych i błogosławionych związanych z naszym krajem, wzywaj ich wstawiennictwa.
  • A może na ten czas nowenny podjąć jakieś drobne wyrzeczenie? Post ofiarować za Naród?